Pozor! Tento týden expedujeme objednávky jednou za dva dny. Prosíme o trpělivost.

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY K MENSTRUAČNÍM HOUBÁM

PROČ SI VŮBEC MENSTRUAČNÍ HOUBIČKU POŘIZOVAT?

 • Mořská houba je 100% přírodní produkt z moře.
 • certifikát zdravotní nezávadnosti od českého Státního zdravotního ústavu.
 • Při jejím zpracování nedochází k použití žádných detergentů, chemických látek, ani bělidel.
 • Má své přirozené antiseptické a antibakteriální schopnosti a obsahuje řadu minerálů.
 • Při jejím použití nevzniká žádný odpad. Až doslouží můžete ji dát do biodpadu nebo na kompost. Zcela se rozloží.
 • Díky tomu, že se po zavedení dokonale přizpůsobí anatomii vašeho těla, nebudete ji uvnitř vůbec cítit.
 • Netlačí a nezpůsobuje žádné nepříjemné pocity.
 • Ročně můžeš používáním houby místo tamponů ušetřit 1000 Kč.
 • Na menstruaci stačí pořídit jednu houbičku.

 

JAK FUNGUJE MENSTRUAČNÍ HOUBA A JAK JI POUŽÍVAT?

Menstruační houba zachycuje menstruační krev. Zavádí se dovnitř pochvy, stejně jako klasický menstruační tampon. Před zavedením je potřeba menstruační houbičku namočit, aby změkla, a přebytečnou vodu z ní vymáčknout. Jak hluboko menstruační houbu zavést, záleží na každé ženě, jak jí to bude pohodlné - neměla by být cítit. Jakmile se houba nasákne, je třeba ji vyndat (uvnitř uchopit dvěma prsty a vytáhnout) a řádně promýt pod tekoucí studenou vodou. Po vymáčknutí přebytečné vody si ji zavedete zpět do pochvy. Výměna = promývání je zpravidla po 2 - 6, maximálně však 8 hodinách.

 

JAK VYNDAT MENSTRUAČNÍ HOUBU?

Neřešili jsme dosud s žádnou naší zákaznicí, že by měla problém houbu vyjmout.

Přestože se zdá, že bez provázku není možné menstruační pomůcku vytáhnout, opak je pravdou. Z počátku to sice nemusí být úplně snadné, ale po několika zkouškách si sama přijdete na pro Vás nejvhodnější způsob, získáte "grif" a pak už se nad vyndáváním houby ani nepozastavíte.

Vyplatí se otestovat různé kombinace prstů pro uchopení houby, a také pozice těla. Nejsnáze bude pravděpodobně fungovat, když budete houbu vyndávat v dřepu (doporučujeme na začátku používání pro „natrénování“ snadného vyjmutí). K vyndání použijete ukazováček a palec.

Po několika použitích budete pak standardně vyndávat houbičku nad WC mísou. Pokud se povede, že je houba celkem hluboko, pomůžou s vytáhnutím Vaše svaly pánevního dna. Tím, že je zatnete podobně, jako když jdete na malou a vytlačujete poslední kapičku, se Vám houba přiblíží, podá k ruce a snadněji ji chytnete. Zkoušejte nahmatat různé záhyby, nebo jinou stranu houbičky, kde půjde lépe uchopit.

Není třeba se obávat, že i když ji uchopíte nehty za malý kousíček na kraji, by se přetrhla. Houba je sice v mokrém stavu měkoučká a jemná, ale zároveň je i pevná. Další z možností je přivázat si na houbu provázek. Alespoň jako mentální pojistku, kdyby Vám ze začátku dělalo vyndání houby problém.

 

JAK ČISTIT MENSTRUAČNÍ HOUBU?

Po skončení menstruace houbu řádně vymyjte pod tekoucí vodou a na 5 hodin ponořte do vodní lázně se solí z Mrtvého moře a Tea tree olejem. Na 1,5 dcl použijte přibližně 1 čajovou lžičku soli a 3 kapky Tea tree oleje. Poté houbu opět důkladně propláchněte a nechcte uschnout na volném vzduchu. Takto bude opět připravena k dalšímu použití.

 

JAKÁ VELIKOST MENSTRUAČNÍ HOUBY MI BUDE SEDĚT?

Toto je opravdu zcela individuální. Každá žena si jistě najde sobě nejpříjemnější a nejfunkčnější variantu houby, která jí bude vyhovovat.

Ženám se silným krvácením doporučujeme velikost L, nebo XL.

Pokud je Vaše menstruace spíše středně silná, postačí Vám velikost M.

Dá se také v průběhu jedné menstruaci kombinovat různé velikosti - na začátek a přes noc velikost L, v průběhu menstruace velikost M a na závěr, kdy už krvácení slábne, velikost S.

Pokud si stále nejste jistá, jak velkou houbičku zvolit, připravili jsme pro Vás variantu setu, kde jsou 3 velikosti namíchány, abyste si vyzkoušela, jaká velikost je pro Vás nejlepší.

TIP: Menstruační houby je možné namočené zastřihnout a upravit si tak velikost přesně podle svých potřeb.

Pro představu a porovnání přikládáme obrázky od nejmenší po největší velikost.

 

MOHU SE S HOUBOU MILOVAT?

Používání menstruační houby má výhodu, že i v době menstruace se můžete s partnerem milovat, aniž by hrátky byly menstruací ovlivněny a partner "utrpěl újmu" :-)

Houba v sobě zachytí veškerou tekutinu a zároveň není na obtíž ani Vám, ani partnerovi. Svojí jemností a měkkostí zajistí, že při sexu partnerům nepřekáží, nevadí, téměř o ní ani neví.

Houba se ale není antikoncepční prostředek, ani neochrání před případnými pohlavně přenosnými chorobami!

 

JAK ČASTO MĚNIT MENSTRUAČNÍ HOUBU?

Doba, po kterou máte houbu zavedenou v pochvě, je individuální. Nejčastěji se pohybuje okolo 2-6h. Samozřejmě je potřeba houbu pravidelně vyndávat a vymývat, podobně jako se mění klasický tampon. Záleží na intenzitě krvácení.

Pro různou sílu menstruace můžete volit adekvátní velikost

 • M pojme o něco více krve, než tampon klasické velikosti
 • L jako cca dva klasické tampony - pro silnější menstruaci nebo na noc
 • XL pro velmi silnou menstruaci

Sama poznáte, kdy je houba již plná, protože poté začne mírně protékat. V posledních dnech menstruace ale krvácení slábne a houbu pak vyndávejte alespoň po maximálně 8 hodinách.

 

LZE POUŽÍVAT HOUBU KDYŽ MÁM NITRODĚLOŽNÍ TĚLÍSKO?

Menstruační houbičku lze používat i s nitroděložním tělískem. Některé zdroje dokonce uvádí, že je menstruační houba vhodnější, než kalíšek, protože nevytváří podtlak, který by mohl tělísko vytáhnout. Je ovšem třeba houbičku vytahovat opatrně, stejně jako všechny "vnitřní" pomůcky v kombinaci s tělískem.

 

JAK SI PORADIT NA VEŘEJNÝCH TOALETÁCH?

Ideální je toaleta pro invalidy, na které je umyvadlo.

Pokud ale zrovna není k dispozici,  nebojte, i v téhle situaci si poradíte.

Buďto můžete mít při sobě lahvičku s čistou vodou, houbu vyjmout, lehce vyždímat a nad mísou vodou propláchnout. Nebo je ještě lepší být na situaci připravena, v kabelce mít další čistou houbičku a klasický PE zipem uzavíratelný pytlíček. Jednoduše pak použijete čistou houbičku a tu již použitou pak vyčistíte v pohodlí domova. Ruku od krve v kabince otřete připravenými vlhčenými ubrousky.

 

JAK DLOUHO VYDRŽÍ MENSTRUAČNÍ HOUBA, JAK SE POZNÁ, ŽE DOSLOUŽILA?

Menstruační houba vydrží v průměru 6 měsíců.

Že dosloužila, poznáte jednoduše:

 • nevrací se do svého původního objemu
 • její absorpční schopnost se zmenší
 • je "smrsklejší", povadlejší a křehčí.

Až menstruační houbička doslouží, můžete ji jednoduše vyhodit na kompost nebo do popelnice na bio odpad.

 

JE MOŽNÉ SE S MENSTRUAČNÍ HOUBOU KOUPAT?

Ano, s menstruační houbičkou se můžete koupat, plavat, podobně jako s klasickým tamponem. Po koupání je vhodné si jít houbičku propláchnout, abyste se nemusela hlídat kvůli flíčku na plavkách. Houba totiž může nasáknout proniklou vodu.
 

JAK VYNDAT MENSTRUAČNÍ HOUBU PO SEXU?

Vyndat menstruační houbu po souloži zvládnete také. Bude asi posunutá hlouběji a klouzavá. Pomozte si svaly pánevního dna, aby se houba přiblížila k vašim prstům a zkoušejte ji chytit za nějaký záhyb, výběžek, nebo trochu z jiné strany.

 

STAČÍ MÍT JEDNU HOUBIČKU?

Běžně ženy vlastní alespoň jednu nebo dvě houby. Buďto použijí větší velikost na silnější krvácení a menší velikost ke konci menstruace, nebo tu druhou mají čistou v záloze ve chvíli, kdy tu první není možnost hygienicky vymýt (například na veřejných toaletách). Vystačíte si ale i s jednou houbou po celou délku menstruace.

 

ZÁLEŽÍ NA TVARU HOUBY?

Obecně na absorpční schopnosti houby nemá její tvar vůbec vliv. Pocitově by se mohlo zdát, že tvar ideálního oválu je nejpraktičtější. Při používání houby však nakonec oceníte méně pravidelný, členitější tvar s výběžky nebo záhyby, který skýtá výhodu snadnějšího uchopení při vyndávání houby.

 

JE TŘEBA SE "JISTIT" VLOŽKOU?

Zejména když se s houbičkou teprve sžíváte nebo na začátku menstruace, když je krvácení silné, bychom slipovou vložku doporučili. Nemusíte mít vždy možnost okamžitě navštívit toaletu a houbu promýt, v tu chvíli bude slipová vložka fungovat jako záchrana, než se dostanete na WC. Jako "pojistku" můžete také použít menstruační kalhotky.

 

MOHOU MENSTRUAČNÍ HOUBIČKU POUŽÍVAT MLADŠÍ DÍVKY - PANNY?

I slečny (např. okolo 12-13 let) mohou houbu používat. Pokud by neměly strach použít ani tampon, neměl by to být problém. Doporučuji menší velikost houby a případně ze začátku navázat provázek na vytáhnutí, než slečna natrénuje vytáhnutí houby prsty. Provázek je ale třeba měnit po každém vymývání houbičky, aby se na něm nedržely bakterie a ujistit se, že je čistý, sterilní, případně nejdříve vydesinfikovat. Třeba je ale šikulka a provázek nebude vůbec potřeba, jestli už má například zkušenost s používáním tamponu a dobře zná své tělo.

 

ZDRAVOTNÍ RIZIKO, SYNDROM TOXICKÉHO ŠOKU?

Menstruační houby se používaly jako hygienická pomůcka již v antice. Nyní zažívají renesanci. V minulosti (v r. 1982 a 2011) byly provedeny v zahraničí studie, zkoumající obsah bakterií a cizích látek v mořských houbách a studie porovnávající menstruační pomůcky. Výsledky těchto studií jsou však značně rozporuplné. Z neaktuálnosti studií a kvality současně prodávaných hub vyplývá, že neexistuje podložená informace, která by prokazovala spojitost používání mořské houby se vznikem infekcí, mykóz a syndromu toxického šoku. Tak, jako některým ženám nevyhovuje klasický menstruační tampon, způsobuje syndrom toxického šoku, nebo jiné potíže, ani mořská houba nebude vyhovovat každému. I když Vám například používání mořské houby bude principiálně připadat sympatické, může se stát, že Vám vyhovovat z jakéhokoliv důvodu nebude. Pokud by se objevily při používání houby potíže, doporučujeme používat jiné pomůcky. Z vlastní zkušenosti a zkušenosti zákaznic KALU, které houbu nadšeně používají, jsme se ale doposud s žádnými nežádoucími účinky mořské houby nesetkali. Spíše naopak, ženám trpícím na mykózy a záněty houba pomohla.

 

JAK JE HOUBA ZPRACOVÁNA?

Mořská houba je nejjednodušší mnohobuněčný organismus rostoucí na dně moře. Nemají trávicí, nervovou, cévní, ani vylučovací soustavu. Živí se planktonem, který prochází skrz jejích drobné póry. Mořské houby jsou obnovitelné, což znamená, že pokud je houba správně sklizená, na místě, kde předtím byla houba, naroste jiná. Mají rádi teplé, slané, mírné a čisté moře, a rostou připojené k drsnému a skalnatému mořskému dnu až do hloubky 200 m. Po vylovení z moře jsou ještě dlouho vymývány, dokud neztratí svou původní tmavou barvu. Poté jsou jim vespod odstraněny zbytky kořenů, případně jsou děleny na menší kusy. Následně jsou ponořeny do roztoku, který je k houbám šetrný, aby neponičil jejich strukturu. V roztoku získají svou medově hnědou barvu. Po vynoření z roztoku jsou kontrolovány a ručně čištěny, zbavovány posledních nečistot a malých kamínků.  Následně jsou houby naposledy vymývány velkým množstvím vody, aby byly hygienicky připraveny k použití.

 

3_2 4_2

 

 

Zpět do obchodu