NEJČASTĚJI SE NA HOUBIČKY PTÁTE...

7

Přestože se zdá, že bez provázku není možné menstruační pomůcku vytáhnout, opak je pravdou. Z počátku to sice nemusí být úplně snadné, ale po několika zkouškách si sama přijdete na pro Vás nejvhodnější způsob, získáte "grif" a pak už se nad vyndáváním houby ani nepozastavíte. Ani ženy v mém okolí nemají s vyndáváním houby problém, přesto, že teprve s jejím používáním začínají. Vyplatí se otestovat různé kombinace prstů pro uchopení houby, a také pozice těla. Nejsnáze bude pravděpodobně fungovat, když budete houbu vyndávat v dřepu. K vyndání použijete ukazováček a palec. Pokud se povede, že je houba celkem hluboko, pomůžou s vytáhnutím Vaše svaly pánevního dna. Tím, že je zatnete podobně, jako když jdete na malou a vytlačujete poslední kapičku, se Vám houba přiblíží, podá k ruce a snadněji ji chytnete. Není třeba se obávat, že i když ji uchopíte nehty za malý kousíček na kraji, by se přetrhla. Houba je sice v mokrém stavu měkoučká a jemná, ale zároveň je i pevná. Další z možností je, si provázek na houbu přivázat.

JAKA VELIKOST

Toto je opravdu zcela individuální. Každá žena si jistě najde sobě nejpříjemnější a nejfunkčnější variantu houby, která jí bude vyhovovat. Ženám se silným krvácením bych doporučila velikost L. Pokud je Vaše menstruace spíše průměrně silná, postačí Vám velikost M. Dá se také v průběhu jedné menstruaci kombinovat různé velikosti - na začátek a přes noc velikost L, v průběhu velikost M a na závěr, kdy už krvácení slábne, velikost S. Pokud si stále nejste jistá, jak velkou houbičku zvolit, připravili jsme pro Vás variantu setu, kde jsou různé velikosti namíchány, abyste si vyzkoušela, jaká velikost je pro Vás nelepší.

Pro představu a porovnání přikládáme obrázky od nejmenší po největší velikost.

11

Používání menstruační houby má výhodu, že i v době menstruace se můžete s partnerem milovat, aniž by hrátky byly menstruací ovlivněny. Houba v sobě zachytí veškerou tekutinu a zároveň není na obtíž ani Vám, ani partnerovi. Svojí jemností a měkkostí zajistí, že při milování partnerům nepřekáží, nevadí, téměř o ní ani neví. Houba se ale nedá považovat za antikoncepční prostředek, ani neochrání před případnými pohlavně přenosnými chorobami!

 12

Mořská houba je nejjednodušší mnohobuněčný organismus rostoucí na dně moře. Živí se planktonem, který prochází skrz jejích drobné póry. Mořské houby jsou obnovitelné, což znamená, že pokud je správně sklizená, na místě, kde předtím byla houba, naroste jiná. Mají rádi teplé, slané, mírné a čisté moře, a rostou připojené k drsnému a skalnatému mořskému dnu až do hloubky 200 m. Po vylovení z moře jsou ještě dlouho vymývány, dokud nemají světle hnědou barvu. Poté jsou jim vespod odstraněny zbytky kořenů, případně jsou děleny na menší kusy. Následně jsou ponořeny do roztoku, který je k houbám šetrný, aby neponičil jejich strukturu. V roztoku ztratí svou přirozeně hnědou barvu a získají žlutou barvu. Po vynoření z roztoku jsou kontrolovány a ručně čištěny, zbavovány posledních nečistot a malých kamínků.  Následně jsou houby  naposledy vymývány velkým množstvím vody, aby byly hygienicky připraveny k použítí.

10

Běžně ženy vlastní alespoň jednu nebo dvě houby. Buďto použijí větší velikost na silnější krvácení a menší velikost ke konci menstruace, nebo tu druhou mají čistou v záloze ve chvíli, kdy tu první není možnost hygienicky vymýt (například na veřejných toaletách). Vystačíte si ale i s jednou houbou po celou délku menstruace.

13

Doba, po kterou máte houbu zavedenou v pochvě, je individuální. Samozřejmě je potřeba houbu pravidelně vyndávat a vymývat, podobně jako klasický tampon. Záleží na intenzitě krvácení. Sama poznáte, kdy je houba již plná, protože poté začne mírně protékat. V posledních dnech menstruace ale krvácení slábne a houbu pak vyndávejte alespoň po maximálně 8 hodinách.

14

Obecně na absorpční schopnosti houby nemá její tvar vůbec vliv. Pocitově by se mohlo zdát, že tvar ideálního oválu je nejpraktičtější. Já osobně ale upřednostňuji méně pravidelný členitější tvar, který skýtá výhodu snadnějšího uchopení při vyndávání houby. Je to tedy velice subjektivní.

9

Veřejné toalety většinou nemají umyvadýlko přímo v kabince, proto si možná těžko představujete, jak "tam s tím" fungovat. Nebojte, i v téhle situaci si poradíte. Buďto můžete mít při sobě lahvičku s čistou vodou, houbu vyjmout, lehce vyždímat a nad mísou vodou propláchnout. A nebo je lepší být na situaci připravena, v kabelce mít další čistou houbičku a dealeráček (klasický PE uzavíratelný pytlíček). Jednoduše pak použijete čistou houbičku a tu již použitou pak vyčistíte v pohodlí domova. 

8

Zejména na začátku menstruace, když je krvácení silné, bych slipovou vložku doporučila. Nemusíte mít vždy možnost okamžitě navštívit toaletu a houbu promýt, v tu chvíli bude slipová vložka fungovat jako záchrana, než se dostanete na wc. 

6

Menstruační houby se používaly jako hygienická pomůcka již v antice. Nyní zažívají renesanci. V minulosti (v r. 1982 a 2011) byly provedeny v zahraničí studie, zkoumající obsah bakterií a cizích látek v mořských houbách a studie porovnávající menstruační pomůcky. Výsledky těchto studií jsou však značně rozporuplné. Z neaktuálnosti studií a kvality současně prodávaných hub vyplývá, že neexistuje podložená informace, která by prokazovala spojitost používání mořské houby se vznikem infekcí, mykóz a syndromu toxického šoku. Tak, jako některým ženám nevyhovuje klasický menstruační tampon, způsobuje syndrom toxického šoku, nebo jiné potíže, ani mořská houba nebude vyhovovat každému. I když Vám například používání mořské houby bude principiálně připadat sympatické, může se stát, že Vám vyhovovat z jakéhokoliv důvodu nebude. Pokud by se objevily při používání houby potíže, doporučujeme používat jiné pomůcky. Z vlastní zkušenosti a zkušenosti žen v mém okolí, které houbu nadšeně používají, jsem se ale zatím s žádnými nežádoucími účinky mořské houby nesetkala.

 

 V případě dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat.