Využijte aktuálních slev na bělené houbičky a sady v saténových pytlíčcích ;-)

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY K MENSTRUAČNÍM HOUBÁM

JAK HOUBIČKU VYJMOUT, KDYŽ NEMÁ PROVÁZEK?

Přestože se zdá, že bez provázku není možné menstruační pomůcku vytáhnout, opak je pravdou. Z počátku to sice nemusí být úplně snadné, ale po několika zkouškách si sama přijdete na pro Vás nejvhodnější způsob, získáte "grif" a pak už se nad vyndáváním houby ani nepozastavíte. Vyplatí se otestovat různé kombinace prstů pro uchopení houby, a také pozice těla. Nejsnáze bude pravděpodobně fungovat, když budete houbu vyndávat v dřepu (doporučujeme na začátku používání pro „natrénování“ snadného vyjmutí). K vyndání použijete ukazováček a palec. Po několika použitích budete pak standardně vyndávat houbičku nad WC mísou. Pokud se povede, že je houba celkem hluboko, pomůžou s vytáhnutím Vaše svaly pánevního dna. Tím, že je zatnete podobně, jako když jdete na malou a vytlačujete poslední kapičku, se Vám houba přiblíží, podá k ruce a snadněji ji chytnete. Není třeba se obávat, že i když ji uchopíte nehty za malý kousíček na kraji, by se přetrhla. Houba je sice v mokrém stavu měkoučká a jemná, ale zároveň je i pevná. Další z možností je, si provázek na houbu přivázat.


JAKÁ VELIKOST MI BUDE SEDĚT?

Toto je opravdu zcela individuální. Každá žena si jistě najde sobě nejpříjemnější a nejfunkčnější variantu houby, která jí bude vyhovovat. Ženám se silným krvácením bych doporučila velikost L. Pokud je Vaše menstruace spíše průměrně silná, postačí Vám velikost M. Dá se také v průběhu jedné menstruaci kombinovat různé velikosti - na začátek a přes noc velikost L, v průběhu velikost M a na závěr, kdy už krvácení slábne, velikost S. Pokud si stále nejste jistá, jak velkou houbičku zvolit, připravili jsme pro Vás variantu setu, kde jsou různé velikosti namíchány, abyste si vyzkoušela, jaká velikost je pro Vás nelepší.

Pro představu a porovnání přikládáme obrázky od nejmenší po největší velikost.

 

MOHU SE S HOUBOU MILOVAT?

Používání menstruační houby má výhodu, že i v době menstruace se můžete s partnerem milovat, aniž by hrátky byly menstruací ovlivněny. Houba v sobě zachytí veškerou tekutinu a zároveň není na obtíž ani Vám, ani partnerovi. Svojí jemností a měkkostí zajistí, že při milování partnerům nepřekáží, nevadí, téměř o ní ani neví. Houba se ale nedá považovat za antikoncepční prostředek, ani neochrání před případnými pohlavně přenosnými chorobami!

 

JAK JE HOUBA ZPRACOVÁNA?

Mořská houba je nejjednodušší mnohobuněčný organismus rostoucí na dně moře. Živí se planktonem, který prochází skrz jejích drobné póry. Mořské houby jsou obnovitelné, což znamená, že pokud je správně sklizená, na místě, kde předtím byla houba, naroste jiná. Mají rádi teplé, slané, mírné a čisté moře, a rostou připojené k drsnému a skalnatému mořskému dnu až do hloubky 200 m. Po vylovení z moře jsou ještě dlouho vymývány, dokud nemají světle hnědou barvu. Poté jsou jim vespod odstraněny zbytky kořenů, případně jsou děleny na menší kusy. Následně jsou ponořeny do roztoku, který je k houbám šetrný, aby neponičil jejich strukturu. V roztoku ztratí svou přirozeně hnědou barvu a získají žlutou barvu. Po vynoření z roztoku jsou kontrolovány a ručně čištěny, zbavovány posledních nečistot a malých kamínků.  Následně jsou houby  naposledy vymývány velkým množstvím vody, aby byly hygienicky připraveny k použítí.

 

STAČÍ MÍT JEDNU HOUBIČKU?

Běžně ženy vlastní alespoň jednu nebo dvě houby. Buďto použijí větší velikost na silnější krvácení a menší velikost ke konci menstruace, nebo tu druhou mají čistou v záloze ve chvíli, kdy tu první není možnost hygienicky vymýt (například na veřejných toaletách). Vystačíte si ale i s jednou houbou po celou délku menstruace.

 

JAK ČASTO SE HOUBA MĚNÍ?

Doba, po kterou máte houbu zavedenou v pochvě, je individuální. Nejčastěji se pohybuje okolo 2-6h. Samozřejmě je potřeba houbu pravidelně vyndávat a vymývat, podobně jako klasický tampon. Záleží na intenzitě krvácení. Pro různou sílu menstruace můžete volit adekvátní velikost - M (pojme o něco více krve, než tampon klasické velikosti, L (jako cca dva klasické tampony - pro silnější menstruaci nebo na noc, XL (pro velmi silnou menstruaci). Sama poznáte, kdy je houba již plná, protože poté začne mírně protékat. V posledních dnech menstruace ale krvácení slábne a houbu pak vyndávejte alespoň po maximálně 8 hodinách.

 

ZÁLEŽÍ NA TVARU HOUBY?

Obecně na absorpční schopnosti houby nemá její tvar vůbec vliv. Pocitově by se mohlo zdát, že tvar ideálního oválu je nejpraktičtější. Já osobně ale upřednostňuji méně pravidelný členitější tvar, který skýtá výhodu snadnějšího uchopení při vyndávání houby. Je to tedy velice subjektivní.

 

JAK SI PORADIT NA VEŘEJNÝCH TOALETÁCH?

Veřejné toalety většinou nemají umyvadélko přímo v kabince, proto si možná těžko představujete, jak "tam s tím" fungovat. Nebojte, i v téhle situaci si poradíte. Buďto můžete mít při sobě lahvičku s čistou vodou, houbu vyjmout, lehce vyždímat a nad mísou vodou propláchnout. Nebo je ještě lepší být na situaci připravena, v kabelce mít další čistou houbičku a klasický PE zipem uzavíratelný pytlíček. Jednoduše pak použijete čistou houbičku a tu již použitou pak vyčistíte v pohodlí domova. Ruku od krve v kabince otřete připravenými vlhčenými ubrousky.

 

JE TŘEBA SE "JISTIT" VLOŽKOU?

Zejména na začátku menstruace, když je krvácení silné, bych slipovou vložku doporučila. Nemusíte mít vždy možnost okamžitě navštívit toaletu a houbu promýt, v tu chvíli bude slipová vložka fungovat jako záchrana, než se dostanete na WC. Jako "pojistku" můžete také použít menstruační kalhotky.

 

JAK SE POZNÁ, ŽE DOSLOUŽILA?

Nevrací se do svého původního objemu, její absorpční schopnost se zmenší, je "smrsklejší", povadlejší a křehčí.

 

JE MOŽNÉ SE S HOUBOU KOUPAT?

Ano, podobně jako s klasickým tamponem. Po koupání je vhodné si jít houbičku propláchnout, ať nemusíte řešit, jak moc je nasáklá.


MOHOU HOUBIČKU POUŽÍVAT MLADŠÍ DÍVKY - PANNY?

I slečny (např. okolo 12-13 let) mohou houbičku používat. Pokud by neměly strach použít ani tampon, neměl by to být problém. Doporučuji menší velikost a případně ze začátku navázat provázek na vytáhnutí, než by se slečna naučila "grif", jak houbičku vyndat. Provázek je ale třeba měnit po každém vymývání houbičky, aby se na něm nedržely bakterie a ujistit se, že je čistý, sterilní, případně nejdříve vydesinfikovat. Třeba je ale šikulka a provázek nebude vůbec potřeba, jestli už má například zkušenost s používáním tamponu a dobře zná své tělo.

 

ZDRAVOTNÍ RIZIKO, SYNDROM TOXICKÉHO ŠOKU?

Menstruační houby se používaly jako hygienická pomůcka již v antice. Nyní zažívají renesanci. V minulosti (v r. 1982 a 2011) byly provedeny v zahraničí studie, zkoumající obsah bakterií a cizích látek v mořských houbách a studie porovnávající menstruační pomůcky. Výsledky těchto studií jsou však značně rozporuplné. Z neaktuálnosti studií a kvality současně prodávaných hub vyplývá, že neexistuje podložená informace, která by prokazovala spojitost používání mořské houby se vznikem infekcí, mykóz a syndromu toxického šoku. Tak, jako některým ženám nevyhovuje klasický menstruační tampon, způsobuje syndrom toxického šoku, nebo jiné potíže, ani mořská houba nebude vyhovovat každému. I když Vám například používání mořské houby bude principiálně připadat sympatické, může se stát, že Vám vyhovovat z jakéhokoliv důvodu nebude. Pokud by se objevily při používání houby potíže, doporučujeme používat jiné pomůcky. Z vlastní zkušenosti, zkušenosti žen v mém okolí, které houbu nadšeně používají a zákaznic KALU jsem se ale zatím s žádnými nežádoucími účinky mořské houby nesetkala.

 

 

 

 V případě dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat.

 

Zpět do obchodu